9 Bře

5 otázek pro předsedu Sekce atletiky ČATHS, Štefana Danka

Atletika má nového šéfa. Je jím úspěšný paralympionik, reprezentant a nyní atletický funkcionář, Štefan Danko.

1. Štefane, jak jsi spokojený s úspěchem atletů na paralympiádě v Pekingu? Čekal jsi výsledky lepší, horší, nebo Tě výsledky našich reprezentantů nepřekvapily?

Na paralympiádě 2008 v Číně odvedli reprezentanti atletiky vozíčkářů výkony na hranici svých současných možností. Není jediný, který by sklamal. Pár centimetrů navíc jsem čekal pouze od kvadruplegiků Zvolánka v disku a Vaňka v kuželce – zřejmě zaplatili daň za nervozitu – na paralympiádě startovali poprvé. Fakt, že v porovnání s paralympiádou v Athénách naši sportovci přinesli méně medailí, jde na vrub někdy až nepochopitelnému spojování skupin. Je paradox když sportovec hodí nový paralympijský rekord a skončí na 4. místě, přitom pouze sportovec na prvním místě překonal WR a ten evidentně do skupiny F 56 nepatří (rozhodnutí klasifikátorů je evidentně chybné – a to není jediné jejich pochybení – viz. vítěz v oštěpu skupiny F 56)

2. Jsi novým šéfem atletiky ČATHS, jaké budou Tvé první úkoly a jaké máš cíle dlouhodobé?

Vracím se vlastně k funkci, kterou jsem dělal dlouhá léta. Osobně si myslím, že jsem ji dělal dobře (ať posoudí ti, kterým jsem léta šéfoval). Protože jsem i nadále ve vedení občanského sdružení atletiky vozíčkářů, pověřením atletiku vozíčkářů vést i v ČATHS slova první úkoly strácejí jakýkoliv smysl. Budu usilovat o pohodovou a bezproblémovou spolupráci všech funkcionářů ČATHS s OSAVem. A cílem do budoucna je rozšiřovat naše řady o další nové sportovce, kteří budou mít náš sport rádi a to na jakékoliv výkonnostní úrovni. A reprezentaci – udržet ji na dlouhodobě vysoké úrovni, aby svět pořád počítal s tím, že adepti na nejvyšší méty žijí v malé zemi, ve středu Evropy.

3. Atletická reprezentace nyní nemá reprezentačního trenéra. Má atletika nějaké kandidáty na tuto funci a potřebuje vůbec atletika reprezentačního trenéra, který má v praxi spíš funkci manažera, pomocníka a doprovodu?

Druhá věta je pro mě nepochopitelná. Copak by výkony našich atletů byly na světové úrovni bez odborného vedení? Atletika vozíčkářů má svoje trenéry, ti mají svoje svěřence a potvrzení jejich funkcí i v ČATHS je otázkou maximálně do konce května 2009.

4. Jak bude vypadat Český pohár atletů pro rok 2009 a na jaké závody se Ty osobně těšíš nejvíce?

Český pohár v atletice vozíčkářů je ojedinělá soutěž, kterou nám závidí všechny státy, které mají sportovce vozíčkáře – vrhače. V letošním roce bude 7 kol v různých městech ČR (Pardubice, Olomouc, Brno, Č.Budějovice, Chrudim, Nové Město nad Metují, Praha). Dle možnosti se zúčastňuji všech jako národní technický delegát, fotograf a občas i jako sportovec. Jsem také organizátorem posledního kola v Praze. I tady využiji příležitosti, abych veřejně poděkoval všem obětavcům, kteří jednotlivé kola organizují.

5. Mistrovství světa v atletice bude až v lednu 2011. Vrcholnou akcí pro rok 2009 bude otevřené mistrovství ČR v Olomouci. Již nyní máme zprávy, že se ho zúčastná celá řada reprezentačních týmů z celého světa. Jaký je Tvůj názor, můžeme pomýšlet v České republice na uspořádání MS v atletice a má sekce atletiky podobné ambice?

V roce 2010 bude z pověření IWASu v Olomouci Atletické mistrovství světa juniorů do 23 let. Pořádání oficiálního mistrovství světa pro nevidomé, spastiky a TP je tak náročná akce, že pro nejbližší léta je v ČR neuskutečnitelná. Hlavní důvody jsou peníze a ubytování.